CIEKAWOSTKI  I  WAŻNIEJSZE  WYDARZENIA  W  KLUBIE

horizontal rule

Prośba o pomoc

Pan Henryk FIC zamieszkały w Rudzie Śląskiej:

Zwracam się z uprzejmą prośbą o możliwość oddania krwi przez członków Naszego Koła, która ta krew będzie niezbędna do transplantacji wątroby.

Miejsce transplantacji: Klinika Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej
ul. Nowogrodzka 59
02-006 Warszawa
tel. 22 502 16 46 fax. 22 502 21 55
lekarz prowadzący: dr Marek Pacholczyk

Po otrzymaniu prośby o pomoc od Pana informujemy, iż potrzebna ilość krwi do ww. zabiegu zostanie zebrana na naszej akcji HDK w dniu 11.08.2012r.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

 

Paczki dla samotnych matek

W dniu 22 grudnia 2009 roku klub nasz rozdał w domu Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej przy ulicy Kolejowej matkom samotnie wychowującym dzieci paczki świąteczne przygotowane z dobrowolnej zbiórki podczas akcji krwiodawstwa, która odbyła się w grudniu.
Zarząd klubu dziękuje wszystkim krwiodawcom.

Paczki dla dzieci

W dniu 21 grudnia 2009 roku klub nasz rozdał dzieciom z Świetlicy Socjoterapełtycznej Stowarzyszenia
św. Filipa Nareusza w Rudzie Śląskiej paczki świąteczne przygotowane z dobrowolnej zbiórki podczas
akcji krwiodawstwa, która odbyła się w grudniu.
Zarząd klubu dziękuje wszystkim krwiodawcom dzięki którym mogliśmy obdarować dzieci.

Turniej strzelecki

21.06.2007 roku odbyły się zawody strzeleckie Klubów HDK zorganizowane przez Klub HDK "Dunant" w Rudzie Śląskiej. W zawodach uczestniczył również nasz klub. Turniej zorganizowano na strzelnicy sportowej w Rudzie Śląskiej w dzielnicy Kochłowice. W miłej atmosferze wzięło udział 13 drużyn reprezentujących różne Kluby Honorowych Krwiodawców. W końcowej rywalizacji zajęliśmy 8 miejsce.

IV Turniej DARTA

Trzyosobowa reprezentacja naszego klubu brała pierwszy raz udział w IV turnieju DARTA krwiodawców organizowanym przez Rudzie Kluby Honorowych Krwiodawców, który odbył się 17.03.2007 r. Na dziewięć startujących drużyn zajęliśmy II miejsce w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej.

JUBILEUSZ  ZAPRZYJAŹNIONEGO  KLUBU

Z okazji Jubileuszu 35 - lecia działalności Klubu Honorowych Dawców Krwi przy WSK-PZL Mielec, delegacja naszego klubu w dniach 28-29.05.2005 roku uczestniczyła w uroczystych obchodach tej organizacji Honorowego Krwiodawstwa w Mielcu.

WYCIECZKA DO ZAKOPANEGO

W dniach 20-22.05.2005 roku, krwiodawcy naszego klubu wraz z rodzinami uczestniczyli w trzydniowej wycieczce do Zakopanego. Bazą wypoczynku był ośrodek wypoczynkowy "Siwarna" położony w dolinie Kościeliskiej z przepięknym widokiem na Giewont. W planie wyjazdu był krótki pobyt na Słowacji oraz  piesza wycieczka na Rusinową Polanę, kaplica Wiktorówki, sanktuarium na Krzeptówkach a w sobotę wieczorem zabawa do białego rana. W niedzielny poranek zapaleni i przypadkowi wędkarze łowili i grilowali pstrągi w karczmie SIWOR.

BIESIADA PIWNA

20 - go  listopada 2004 roku odbyła się jak co roku "Biesiada Piwna" zorganizowana z okazji obchodów Dni Honorowych Dawców Krwi oraz obchodów "Barbórkowych". W imprezie wzięło udział 220 zaproszonych krwiodawców, gości oraz delegacje z licznych zaprzyjaźnionych klubów HDK z różnych stron kraju.

JUBILEUSZ  ZAPRZYJAŹNIONEGO  KLUBU

Na zaproszenie z okazji Jubileuszu 35 - lecia działalności Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Elektrowni "Adamów" w Turku, delegacja naszego klubu w dniach 22 - 23.10.2004 roku uczestniczyła w obchodach jubileuszu tej organizacji Honorowego Krwiodawstwa.

JUBILEUSZ  ZAPRZYJAŹNIONEGO  KLUBU

Na zaproszenie z okazji Jubileuszu 30 - lecia działalności Klubu Honorowych Dawców Krwi przy PKP w Kłodzku, w dniach 23 - 24.10.2004 roku delegacja naszego klubu uczestniczyła w obchodach tej organizacji Honorowego Krwiodawstwa.

WYCIECZKA DO ZAKOPANEGO

W dniach 01-02-03.10.2004 roku, krwiodawcy naszego klubu wraz z rodzinami uczestniczyli w trzydniowej wycieczce do Zakopanego. Bazą wypoczynku był ośrodek wypoczynkowy "Kolejarz" położony w samym centrum zimowej stolicy. W planie wyjazdu była wycieczka nad Morskie Oko, kościół na Krzeptówkach i zabawa do białego rana. Niektórzy szczęśliwcy w niedzielny poranek mieli okazję zdobyć autograf Adama Małysza i zrobić z nim pamiątkowe zdjęcie.

JUBILEUSZ  ZAPRZYJAŹNIONEGO  KLUBU

W dniach 25 - 26.09.2004 roku na zaproszenie Klubu HDK "Lubonianka" w Luboniu, delegacja naszego klubu uczestniczyła w obchodach jubileuszu 10 - lecia działalności tej organizacji Honorowego Krwiodawstwa.

JUBILEUSZ  ZAPRZYJAŹNIONEGO  KLUBU

W dniach 11 - 12.09.2004 roku na zaproszenie Klubu HDK "Strażak" Błonie, delegacja naszego klubu uczestniczyła w obchodach jubileuszu 15 - lecia działalności tej strażackiej organizacji Honorowego Krwiodawstwa w mieście Błonie.

KARCZMA PIWNA

22 - go  listopada 2003 roku odbyła się Karczma Piwna zorganizowana z okazji obchodów Dni Honorowego Krwiodawstwa. W imprezie wzięli udział : Wiceprezydent Miasta , Dyrekcja Kopalni ,  delegacje z zaprzyjaźnionych klubów , sponsorzy oraz krwiodawcy z naszego klubu.

WYCIECZKA DO WISŁY

W dniach 13 - 14.09.2003 roku , krwiodawcy naszego klubu wraz z rodzinami uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Wisły. Bazą wypoczynku był ośrodek wypoczynkowy "STORCZYK". Pieczenie kiełbasek na ognisku , beczka piwa i dobra gra zespołu muzycznego towarzyszyła uczestnikom wycieczki aż do rana.

WYCIECZKA DO USTRONIA

W dniach 10 - 11.05.2003 roku , krwiodawcy naszego klubu wraz z rodzinami uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Ustronia. Wypoczywaliśmy w pięknie położonym na zboczach Równicy ośrodku wypoczynkowym "JUHAS". Wypoczynek umilił występ kapeli góralskiej , pieczenia prosiaka i zabawa do rana.

VI  PIELGRZYMKA  HDK

Dnia 24-05-2003 roku delegacja naszego klubu uczestniczyła w szóstej pielgrzymce Honorowych Dawców Krwi na Jasną Górę w Częstochowie.

SPOTKANIE  OPŁATKOWE - WARSZAWA

W dniu 11-01-2003 roku delegacja klubu wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła w corocznym spotkaniu opłatkowym z biskupem Polowym Wojska Polskiego gen. dyw. Leszek Sławoj Głódź w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. W spotkaniu uczestniczyły delegacje Klubów HDK  z całego kraju.

GAZETA  WYBORCZA  14-12-2002

Ludzie: Włodzimierz Serkowski

Włodzimierz Serkowski z Rudy Śląskiej był jednym z 64 honorowych dawców krwi, którzy wczoraj w Urzędzie Wojewódzkim otrzymali odznaczenia za zasługi dla krwiodawstwa. Serkowski otrzymał najważniejsze - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Na górniczym mundurze, który założył na uroczystość, doliczyliśmy się 30 odznak. - A i to nie wszystkie - rzucił z dumą. Należy do Klubu Honorowych Dawców Krwi przy kopalni Halemba - jednego z najbardziej zasłużonych na Śląsku. W ciągu 30 lat oddał 45 litrów krwi. - Wielu ludzi myśli, że oddając co dwa miesiące krew, człowiek przyzwyczaja organizm i potem każdy krwiodawca musi ją oddawać, bo inaczej się źle czuje. To nieprawda. Robiłem przerwy i też byłem zdrowy - przekonuje. W jego ślady poszedł 26-letni syn Mariusz. Oddał już 17 litrów. - Brat, który mieszka na Kujawach, też oddał ze 40 litrów - chwali się rodziną Serkowski. Z rozrzewnieniem wspomina dawne czasy. - Krew oddawało się w gorszych warunkach, ale było więcej wolnego, fajne wczasy i lekarstwa za darmo. Dziś sami płacimy za odznaki PCK, ale i tak warto oddawać krew, bo nic jej nie zastąpi - mówi.

JUDY

JUBILEUSZ  35 - LECIA  KLUBU

23-11-2002 roku odbyła się uroczysta akademia połączona z zabawą z okazji Jubileuszu 35 - lecia działalności naszego Klubu. W obchodach wzięły udział zaproszone Kluby HDK z całego kraju, goście i krwiodawcy.

V  PIELGRZYMKA  HDK

Dnia 25-05-2002 roku krwiodawcy naszego klubu wraz z rodzinami uczestniczyli w piątej pielgrzymce Honorowych Dawców Krwi na Jasną Górę w Częstochowie.

SPOTKANIE  OPŁATKOWE - WARSZAWA

W dniu 15-12-2001 roku delegacja klubu wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła w corocznym spotkaniu opłatkowym z biskupem Polowym Wojska Polskiego gen.dyw. Leszek Sławoj Głódź w Katedrze Polowej W.P. oraz połączonym z tą uroczystością V-leciem Klubu HDK PCK przy Ordynariacie Polowym W.P. W spotkaniu uczestniczyły delegacje Klubów HDK  z całego kraju.

WIADOMOŚCI  RUDZKIE  05-12-2001

BIESIADA KRWIOPIJCÓW - Uczestnicy zabawy twierdzą że zabawa była pyszna , tyle iż trwała za krótko. A ponad dwieście osób bawiło się na imprezie żartobliwie ochrzczonej jako barbórkowa biesiada krwiopijców , która odbyła się 23 listopada w pomieszczeniach stołówki kopalnianej w Halembie. Nim zaczęła się część rozrywkowa , której oprawę muzyczną wykonywał zespół "Amaro-Fart" podziękowano najbardziej zasłużonym krwiodawcom. I tak m. in. Srebrny Krzyż Zasługi otrzymał Marian Bednarczyk , a w śród wyróżnionych odznakami honorowymi znaleźli się Kazimierz Tomczak , Lucjan Urbańczyk , Stanisław Michalski , Zdzisław Kokowicz. Biesiadę dla swoich członków urządził Klub Honorowych Dawców Krwi przy KWK "Halemba" który powstał w 1967 roku. Zaangażowanie nowego zarządu sprawiło , iż jest to jeden z największych klubów HDK w regionie. Od początku istnienia klubu uzyskano dzięki honorowym dawcom z Halemby ponad 5 tysięcy litrów tego życiodajnego płynu. 

NIEPOKALANÓW  2001

W dniu 17-11-2001 roku z okazji Krajowych Obchodów Dni Honorowego Krwiodawstwa delegacja Zarządu Klubu uczestniczyła w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Krwiodawców która odbyła się w bazylice mniejszej zakonu ojców Franciszkanów w Niepokalanowie koło Warszawy. W pielgrzymce wzięły udział Kluby HDK z całego kraju.

TRYBUNA  GÓRNICZA  18-10-2001

NIOSĄ POMOC POTRZEBUJĄCYM - Ze statystyk wynika że Klub Honorowych Dawców Krwi KWK "Halemba" jest najliczniejszy wśród klubów górniczych i jednocześnie największy w województwie Śląskim. Ich cel to niesienie pomocy potrzebującym , pomocy stałej , pomocy na którą zawsze można liczyć. Dowiedli tego w ponad 30-letniej działalnośći , w przyszłym roku obchodzić będą jubileusz 35-lecia. Rozpoczynali w roku 1967 i jak sami zapisali w swojej kronice , szło im bardzo ciężko. Dopiero po dwóch latach udało sie przezwyciężyć opór środowiska i przekonać do swojej idei pracowników kopalni "Halemba". Przez kolejne lata klub się rozwijał. Krew oddawali w rudzkich szpitalach , czasem organizowali akcje na miejscu , korzystając z gościnności ówczesnego Młodzieżowego Klubu Górniczego. Przy Klubie HDK powstaje Koło Polskiego Czerwonego Krzyża , którego drużyny odnoszą sukcesy w "Skulapiadach PCK". W roku 1985 liczący 140 członków i dwie drużyny sanitarne klub jest już największy w mieście i w zaledwie 5 lat później następuje kryzys tak głęboki , że w roku 1991 dochodzi do zawieszenia działalności. A jednak okazało się że są potrzebni , że powstała luka którą koniecznie trzeba wypełnić. W kopalni "Halemba" doszło do tragicznego w skutkach wypadku zbiorowego. Potrzebna była krew. Klub odżył. Odżyła także świadomość potrzeby niesienia pomocy. Znaleźli się ludzie , którzy wzięli w swoje ręce sprawy klubu. Wielką pomoc okazał garstce zapaleńców ówczesny dyrektor KWK "Halemba" Paweł Pisarek. W roku 1994 wybrany zostaje nowy zarząd , którym kieruje Jerzy Budziejko. W jego skład wchodzą także m.in. Jerzy Haber i Marian Bednarczyk. Klub liczy wówczas 140 członków , w większości tych którzy tworzyli go przed upadkiem. Rozpoczął się nowy rozdział historii klubu. Każdy kolejny rok pracy przynosi efekty w postaci zwiększenia liczby członków , a co za tym idzie ilości oddawanej krwi w coraz regularnych organizowanych akcjach. W roku 1997 prezesem halembskich krwiodawców wybrany zostaje Henryk Wyleżoł i działalność klubu nabiera rozpędu. Akcje odbywają się regularnie co dwa miesiące. Oddaną krew przeznaczają dla dzieci chorych na hemofilię , na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy , dla powodzian , dla pracowników kopalni lub na konto Wojewódzkiej Stacji Krwiodawstwa. Klub rozwija kontakty z krwiodawcami w całym kraju , organizuje spotkania , które służą propagowaniu idei krwiodawstwa , bierze udział w Ogólnokrajowych Pielgrzymkach Honorowych Dawców Krwi do Częstochowy. Jego członkowie zaczynają być doceniani nie tylko przez kierownictwo kopalni , ale także przez władze miasta i zarząd PCK. Na szarfie sztandaru , który przekazał klubowi "Fundusz dobrowolnych składek na rzecz ochrony zdrowia górników i ich rodzin" pojawiają się kolejne odznaczenia , w tym m.in. odznaka zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia i Zasłużony dla Rudzkiej Spółki Węglowej nadana przez prezesa Henryka Dźwigoła. Aktywna działalność w środowisku sprawia , że w krótkim czasie zwiększa się liczba członków klubu. Obecnie jest ich już ponad 600. Od roku krwiodawcy z Halemby mają swoją stronę w internecie. Tu można znaleść pełną informację o klubie , zobaczyć fotografie z kroniki oraz oczywiście wpisać się do księgi gości. Dzisiaj Henryk Wyleżoł oraz wspomagający go członkowie zarządu klubu Marian Bednarczyk , Włodzimierz Serkowski , Marek Murglin , Tadeusz Naleziński , Mariusz Serkowski i Stanisław Michalski mogą z optymizmem patrzeć w przyszłość. Ich a także wielu innych działaczy praca sprawiła , że mają zapewnioną przychylność dyrektora kopalni dr inż. Wojciecha Zasadniego , prezesa Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej "Nasz Dom" Wernera Wesołego a także wielu innych sponsorów wspomagających organizowane przez klub akcje. W piątej już w roku bieżącym akcji krwiodawstwa wzięło udział 285 członków klubu. Efektem akcji są 104 litry krwi. W roku 2001 krwiodawcy z Halemby oddali ponad 540 litrów tego najcenniejszego z darów. W całej historii klubu jego członkowie oddali już ponad 4500 litrów krwi.

JAN SIENKIEWICZ 

JUBILEUSZ  ZAPRZYJAŹNIONEGO  KLUBU

W dniach 28 do 30-09-2001 delegacja klubu na zaproszenie Klubu Honorowego Dawcy Krwi im. Dr I. Domańskiej w Firmie Oponiarskiej Dębica S.A. uczestniczyła w uroczystych obchodach 30 - lecia klubu z Dębicy. Delegacja Klubu HDK "Halemba" na uroczystej akademii w dowód uznania za długoletnią przyjaźń i współpracę między klubami odznaczyła sztandar odznaką "Zasłużony dla Klubu HDK przy Kopalni Węgla Kamiennego Halemba".

IV  PIELGRZYMKA  HDK

W dniu 2001-05-26 odbyła się czwarta krajowa pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi z całej Polski do Częstochowy. Na wzgórzu Jasnej Góry o godz. 11.00 odbyła się uroczysta msza której przewodniczył ks. biskup gen. dyw. Leszek Sławoj Głódź. Nasz Klub HDK KWK "Halemba" reprezentowało 60 osób z rodzinami oraz poczet sztandarowy naszego klubu. Dyrektor KWK "Halemba" dr mgr inż. Wojciech Zasadni ufundował płaskorzeźbę wizerunku św. Barbary patronki górników. Delegacja klubu wręczyła upominek biskupowi polowemu podczas uroczystości. Zarząd Klubu HDK przy KWK "HALEMBA" dziękuje dyrekcji kopalni oraz Związkom Zawodowym ZZG w Polsce , ZZ Kadra i uczestnikom pielgrzymki.

LIST  POCHWALNY  29-03-2001

Zarząd Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK , 1 Brygada Rakietowej Obrony Powietrznej w Bytomiu , składa wyrazy uznania dla członka naszego klubu kol. Rafała Łuszczka ,  żołnierza rezerwy zwolnionego w dniu 27-03-2001r. za godną do naśladowania postawę  przynoszącą chlubę i zaszczyt naszemu Klubowi HDK oraz wyróżnienie go Odznaką Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia dnia 27-03-2001r. Składają Zarząd i członkowie zrzeszeni w Klubie Honorowych Dawców Krwi 1 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej w Bytomiu.

TRYBUNA  GÓRNICZA  01-03-2001

NAJWIĘKSZY KLUB - Klub Honorowych Dawców Krwi przy kopalni "Halemba" , liczący 620 członków , jest największym w województwie śląskim. Efektem działalności klubu w roku 2000 było ponad 720 litrów krwi oddanej podczas 6 akcji. W pierwszej tegorocznej akcji wzięło udział ponad 230 osób. Oddały 100 litrów krwi , którą przeznaczono na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na początku lutego odbyły się wybory nowego zarządu klubu. Prezesem został ponownie Henryk Wyleżoł , na co dzień górnik KWK " Halemba".  W skład zarządu weszli ponadto Marian Bednarczyk - wiceprezes , Włodzimierz Serkowski i Tadeusz Naleziński. W roku 2001 klub planuje jeszcze 5 akcji , w tym jedną w plenerze połączoną z festynem. Celem tak prowadzonej działalności jest dalsza popularyzacja honorowego krwiodawstwa w środowisku.

TRYBUNA  ŚLĄSKA  01-03-2001

Najliczniejszy klub górniczy honorowych dawców krwi Polskiego Czerwonego Krzyża w woj. śląskim działa przy kopalni "Halemba" w Rudzie Śląskiej. 562 osoby w nim zrzeszone oddały w ubiegłym roku 334 tys. 150 mililitrów krwi i preparatów krwiopochodnych. Średnio do każdej prowadzonej akcji przystępuje 200-250 osób , podczas każdej zbiórki uzyskuje się powyżej 100 litrów pełnej krwi i osocza. Prezesem klubu honorowych krwiodawców przy "Halembie" jest Henryk Wyleżoł.